info@ozelturizm.com.tr
+90 212 534 97 55

Bosna Herkes Turu

Detaylar

SARAYBOSNA – TRAVNİK – YAYÇE- MOSTAR – BLAGAY – POÇİTEL – KRAVİCE
GÜNLÜK TUR PROGRAMIMIZ
1. Gün: İSTANBUL / SARAYBOSNA
İlk olarak Şehitliğin ve Boşnak halkının kaderinde köşe taşı olan unutulmaz lider Aliya İzzetbegoviç'in mezarının ziyaret edilmesi. Tarihi Başçarşı’da gezintimizi yapıyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camii’ni geziyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi’ni geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliselerini görüyoruz. Ardından 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olan Franz Ferdinand suikastının yaşandığı Latin Köprüsü’nü görüyoruz. Osmanlı kalesi Beyaz Tabya gezintisi Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camii ve medresesine ziyaret Fatih Camii ve inat evi gezileri 2. Dünya savaşından sonra Avrupa’nın ilk güvenli bölgesi ilan edilen ve bileşmiş milletlerin kendi elleriyle Sırplara teslim ettikleri masum bir halka uygulanan katliamın müzesini Srebrenica müzesini geziyoruz. Akşam yemeği Serbest zaman ve hotele dönüş.

2. Gün: SARAYBOSNA / TRAVNİK
Kahvaltının ardından tam gün tur için Yayçe'ye hareket. Tarihi dokusunu hala korumuş olan Travnik Sokaklarında gezinti. Travnik'de kalenin, 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi ve Osmanlı camilerinin ziyaret edilmesi. Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret. Karpuz çatlatan Yeşilsu başında köfte ziyafeti. Ardından Hırvatlar katliam yaptığı Ahmici köyüne ziyaret

3. Gün: SARAYBOSNA / MOSTAR / BLAGAY / POÇİTEL
Tam gün turumuzda Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçitel'in gezilmesi. Şişman İbrahim Paşa Camii'nin görülmesi. Blagay'da Buna Nehri'nin kaynağının görülmesi ve "taşın kalbindeki" Halveti Tekkesi'nin ziyaret edilmesi. Öğle yemeği nehrin kıyısında alabalık ziyafeti şeklinde. Mostar'da Boşnak-Hırvat cephesinin, tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü, Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. İlk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenlemiş ve1993'te Hırvatların top ateşlerine dayanamayarak 4 asırlık ömrü geçici olarak son bulmuştur. Dev taşları, Neretva Nehri'nin sularına gömülen Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü. Savaş sonrasında İngiliz güçleri yıkılan köprünün yerine geçici bir demir köprü yapmasına rağmen, Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı olarak bu köprü kaldı. 30 metre uzunluğundaki, 24 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002'de başladı. Kilit taşı Ağustos 2003'te yerine konuldu. İnşaatı tamamlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda devletin temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açıldı. Açılışı çok sayıda televizyon ekibi naklen yayınla seyircilerine ulaştırdı. Mostar Köprüsü, eski Mostar şehriyle birlikte 2005 yılında Dünya Miras Listesi'ne eklendi. Bu turumuzdaki diğer durağımızda bütün tarihi dokusuyla korunan ve Türk Köyü olarak bilinen Poçitel’i ziyaret ederek 16.yy.’da Osmanlı tarafından yapılan binaları görüyoruz. Akşamüzeri Saraybosna'ya dönüş.

4. Gün: SARAYBOSNA / MOSTAR / BLAGAY / POÇİTEL
İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’ya faytonla geçiyoruz yaklaşık 3,5 KM’lik eşsiz güzellikteki yolu faytonla gezerken tarihin derinliklerinde kendinizi bir film sahnesinde hissedeceksiniz. Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzeyi ziyaret edip yakın bir tarihte vahşetin yaşandığı ülkede, o günlere ait hikâyeleri dinliyoruz ve ardından havalimanına hareket.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

Uçak bileti
Havalimanı vergisi
Seyahat sigortası
Transferler
4 yıldızlı otelde iki kişilik odalarda konaklama
Tüm sabah kahvaltıları ile öğle ve akşam yemekleri
Ailelere özel 8 kişilik vip araç hizmeri
Zdravo Voda da Kuzu çevirme ziyafeti
Boşnak böreği ziyafeti
Programda belirtilen tüm gezi ve ziyaretler
Özel Turizm rehberlik hizmetleri

* Bosna- Hersek Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Paylaş :
ÖZEL TURİZM SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.

1991 yılında İstanbul Taksim’de sektöre giren firmamız, 2005 yılından itibaren Özel Turizm Seyahat Acentası adı ile İstanbul Fatih’te faaliyetlerine devam etmektedir. Hizmetlerimiz arasında Hac ve Umre başta olmak üzere yurt içi – yurt dışı kültür turları, bilet – vize, yurt içi – yurt dışı eğitim programları, alternatif tatil programları ve otel rezervasyon işlemleri bulunmaktadır.

Devamı

E-Bülten

Kampanya ve yeniliklerden haberdar olmak için lütfen kayıt olunuz...

Bize Ulaşın
  • Adres: Fevzipaşa Cad. NO:112/2 Fatih/İSTANBUL
  • Telefon: +90 212 534 97 55
  • E-posta: info@ozelturizm.com.tr

ÖZEL TURİZM SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.
ÖZEL TURİZM SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ. © 2022. Tüm Hakları Saklıdır.